https://ehs.utexas.edu/programs/biosafety/ |
Kadangi kiekvienam doram mikrobiologui (ar kitam specialistui, dirbančiam su mikroorganizmais) būtina žinoti skirtumus tarp biosaugumo lygmenų, šiame „Įdomiosios biologijos“ skyrelyje ir bus aprašomi biosaugumo reikalavimai, skirtingų lygmenų laboratorijoms.
Pirmasis biosaugos lygmuo (BSL-1).
Šis biosaugumo lygmuo yra žemiausias iš keturių, todėl jų darbuotojai dirba su mažos rizikos mikroorganizmais, kurie sukelia labai menkas arba išvis nesukelia jokių infekcijų sveikiems suaugusiems. Mikroorganizmo pavyzdys, su kuriuo tipiškai dirbama BSL-1 yra nepatogeninis E. coli kamienas.
Tokio tipo laboratorijose nepamatysime specialios apsauginės įrangos. Su mikroorganizmais dirbama ant paprastų stalų. BSL-1 laboratorija neprivalo būti izoliuota nuo kitų patalpų. Joje užsiimama tokia veikla, kuri reikalauja standartinių mikrobiologinių praktikų, tokių kaip:
- mechaninis pipetavimas;
- saugus aštrių įrankių laikymas;
- taškymųsi ar aerozolių vengimas;
- paviršių dezinfekavimas, kiekvienos darbo dienos pabaigoje;
- rankų plovimasis;
- laboratorijoje draudžiama valgyti, gerti ir rūkyti;
- žmogaus apsaugos priemonės (pagal poreikį: akių apsauga, pirštinės, chalatas ir t.t.);
- pavojingų medžiagų įspėjamieji ženklai.
Visos mokomosios mikrobiologijos laboratorijos yra BSL-1 (kol dar mokomasi dirbti su mikroorganizmais, be abejo, niekas neduoda pavojingų rūšių). Nors ir dirbti joje nėra pavojinga, laboratorijoje įvykus kokios nors medžiagos išsipylimui, yra reikalinga skubi dezinfekcija. Taip pat prieš pašalinamą turi būti nukenksmintos nebereikalingos medžiagos.
http://www.landivarassociates.com/sectors/healthcare/ |
Antrasis biosaugumo lygmuo (BSL-2).
Šio biosaugumo lygmens laboratorijos dirba su ligų agentais (pavyzdžiui, patogeniniais ar infekciniais organizmais, jų išskiriamomis medžiagomis), kurie sukelia vidutinio sunkumo pavojų sveikatai. Pavyzdžiui, šio tipo laboratorijose dirbama su arklių encefalito virusais ar Staphylococcus aureus (stafilokokinėmis infekcijomis).
BSL-2 laboratorijose laikomasi tų pačių praktikų, kaip ir BSL-1, bet prisideda dar keli reikalavimai, susiję su potencialia rizika užsikrėsti pačiam ar užkrėsti kitus. BSL-2 personalas turi dirbti atsargiau, kad nesužalotų nei savęs, nei savo kolegų – saugotis įpjovimų ar kitų odos pažeidimų, nepažeisti organizmo gleivinių.
Be BSL-1 saugumo reikalavimų, BSL-2 prisideda:
- tinkamos žmogaus apsaugos priemonės, kurios privalo būti dėvimos visada (laboratoriniai chalatai ir pirštinės). Akių ir veido apsaugos gali būti dėvimos, kai reikia;
- visos procedūros, kurios gali sukelti infekciją, plintančią per aerozolius ar purslus, yra atliekamos biologinės saugos spintoje;
- mėginių dezinfekcija turi būti vykdoma autoklave ar naudojamas kitas panašus metodas;
- laboratorijoje esančios durys privalo užsidaryti pačios, bei jos yra rakinamos;
- privalo būti kriauklė, su įrengta akių praplovimo vieta;
- pavojingų medžiagų įspėjamieji ženklai.
Patekimas į BSL-2 laboratorija yra griežtesnis, nei į BSL-1. Tam tikrų darbų metų yra draudžiama įeiti į laboratoriją.
https://research.utexas.edu/ors/rdna-and-biosafety/welcome/biocontainment-conditions/ |
Trečiasis biosaugumo lygmuo (BSL-3).
Tipiškai BSL-3 saugumo laboratorijoje dirbama su vietiniais arba egzotiniais organizmais, kurie gali sukelti rimtas arba potencialiai mirtinas ligas. Mikroorganizmai, su kuriais dirbama, gali būti: geltonosios karštinės sukėlėjai, Vakarų Nilo virusas, tuberkuliozės sukėlėjai.
Mikroorganizmai, su kuriais yra dirbama, yra tokie rimti, kad darbai su jais yra kontroliuojami ir registruojami atitinkamų vyriausybinių agentūrų. Laboratorijos personalas taip pat yra reguliariai mediciniškai patikrinamas ir gali gauti imunizaciją mikrobams, su kuriais dirba.
Pagrindiniai BSL-3 laboratorijų reikalavimai:
- privalo būti dėvimos standartinės personalo apsaugos priemonės (išvardintos anksčiau), gali prireikti respiratorių;
- gali būti reikalingi kombinezonai;
- visi darbai su mikroorganizmais yra atliekami tinkamoje biologinės saugos spintoje;
- šalia išėjimo privalo būti laisvų rankų kriauklės ir akių praplovimo vieta;
- ilgalaikis oro srautas laboratorijoje nukreiptas iš švarių zonų į potencialiai užterštas vietas (oras negali keliauti atvirkščiai, prieš tai privalo pereiti per filtrus);
- durys, kurios užsidaro ir užsirakina pačios;
- įėjimas į laboratoriją turi būti atskirtas nuo kitų pastato koridorių.
Patekimas į BSL-3 laboratorijas yra ribotas ir kontroliuojamas visą laiką.
https://research.utexas.edu/ors/rdna-and-biosafety/welcome/biocontainment-conditions/ |
Ketvirtasis biosaugumo lygmuo (BSL-4).
Tokio saugumo laboratorijų nėra daug, tačiau keletas jų yra JAV ir kitose pasaulio vietose (Lietuvoje nėra). BSL-4 laboratorijose dirbama su itin pavojingais ir egzotiniais mikroorganizmais. Šių mikroorganizmų sukeliamos infekcijos yra dažnai mirtinos ir neturi jokio gydymo ar vakcinų. Tokių mikroorganizmų pavyzdžiai yra Ebola ir Marburgo virusai.
Be BSL-3 laboratorijoms keliamų reikalavimų, BSL-4 laboratorijoms reikalavimai yra tokie:
- personalas privalo persirengti prieš įeinant į laboratoriją ir nusiprausti išeinant iš jos;
- visų medžiagų dezinfekavimas prieš išnešant iš laboratorijos;
- personalas privalo dėvėti visas apsaugos priemones, kaip ir kitų biosaugumo lygmenų laboratorijose, bei viso kūno, teigiamo slėgio kostiumą, kuris tiekia deguonį;
- laboratorijoje privalo būti III klasės biologinės saugos spinta.
BSL-4 laboratorijos yra visiškai izoliuotos. Jos įrengiamos atskiruose pastatuose arba izoliuotose ir riboto patekimo pastato zonose. Laboratorijose taip pat yra specialios oro tiekimo ir išmetimo schemos, vakuuminės linijos ir dezinfekavimo sistemos.
https://www.niaid.nih.gov/about/rocky-mountain-entering-and-exiting-process |
Iki kito susitikimo
chekas
- https://consteril.com/biosafety-levels-difference/
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą