https://www.youtube.com/watch?v=VvTfkMhEw3g |
Galbūt atrodo, kad viruso struktūros paprastumas ir gebėjimas daugintis tik ląstelėje šeimininkėje yra pakankami argumentai teigti, kad virusai negali būti laikomi gyvybes forma. Tačiau yra žinoma bakterijų, kurių struktūra taip pat (palyginus su kitomis bakterijomis) yra paprasta, be to, jos yra viduląsteliniai parazitai, stipriai (bet ne visiškai) priklausomi nuo ląstelės šeimininkės. Taigi, pagrindiniai argumentai nusakantys, kad virusai skiriasi nuo gyvybės formų, būtų šie:
- Virusai niekada neauga didėjant jų tūriui ir jie, skirtingai nei ląstelės, nesidaugina dalijimosi būdu. Virusai susiformuoja susirinkdami iš sudedamųjų dalių, atskirai pasigaminusių ląstelėje šeimininkėje;
- Virusai neturi genetinės informacijos, koduojančios fermentus, vykdančios baltymų sintezę ar energijos kaupimą. Daugindamiesi ląstelės šeimininkės viduje savo reikmėms jie naudoja ląstelės baltymų sintezės ir energijos kaupimo sistemas;
- Į virusinės dalelės sudėtį įeina tik vienos rūšies nukleorūgštis: arba RNR, arba DNR. Ląstelių genetinė informacija užkoduota DNR, bet visada būna ir RNR, kurios tarnauja baltymų sintezėje ir kituose ląstelės procesuose.
Klausimas, ar virusai yra gyvi, lieka atviras, o vieną geriausių atsakymų į šį klausimą pateikė virusologas Renato Dulbecco: „virusai yra gyvi, būdami ląstelės viduje, o už jos ribų jie tėra medžiagų apykaitos atžvilgiu inertiška sudėtingų medžiagų sankaupa“.
O kaip manote jūs?
http://microbesmoleculesmysteries.blogspot.lt/2014/02/are-viruses-alive.html |
Informacijos šaltiniai:
- Elena Bakienė "Virusologijos pagrindai"
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą